Tarih: 31-08-2015, Saat: 21:42:17(Kullanıcı PaneliÇıkış Yap)
Arkadaşlarım | Son Yorumlar | Bugün Yazılan Yorumlar | Özel Mesajlarınız: Toplam {2}, Okunmamış {1}

İletişim : akvaryumalemi@mynet.com


Hoşgeldin Misafir !
Forumumuzdan yararlanmak ve daha fazlası için ;

Üye Olunuz ! ÜYE OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ - REGİSTER

Sitemize Üyelik ve Çeşitli Tüm İmkanlar Ücretsizdir

Kullanıcı Adı:
Şifre:Üye Ol
Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Yosun İle Mücadele
Konudaki Cevap Sayısı
3
Konuyu Açan Kişi
3urock_esk
Görüntülenme Sayısı
1399
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 19 Oy - Ortalama: 2.16
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Yorum Gönder  Yeni Konu Gönder 
google

Yosun İle Mücadele
Yazar Konu
3urock_esk Çevrimdışı
Deneyimli Üye
***
Deneyimli Üye


Geribildirim Puanı: (0)


Profil Bilgileri
İsim:

Yaş: 13 Yaş Altı

Yer: Eskişehir

Rep Puanı: 1

Yorum Sayısı: 292
Akvaryum Bilgileri
Tür:

Koloni:

Akvaryum:

Filitrasyon:Teşekkürler: 0
25 Mesajına, 2 Teşekkür edildi.
Yorum: #1
Yosun İle Mücadele
0
0
Yosun sorunu hemen hemen her hobicinin başına gelebilecek bir sorundur.Hatta bu sorun insanı hobiden bile soğutacak derecesine bile getirebilir.
Akvaryumunuzun su değerleri ne kadar düzgün olsada,gerekli özeni gösterseniz de yosun ister istemez bir yerden başınıza dert olabilir.En ufak bir su değerlerinde ki değişmede ufacık bir yosun birikimini görmeniz mümkün.Eğer yosuna uygun şartları sağlarsanız,bütün akvaryumunuzu sarabilir.Ben de çok uzun süre yosun ile mücadele ettim.Hobiden soğuma noktasına bile geldim ancak yılmadan sorunun üstüne gittim.Sürekli araştırıp,kaynağının nereden olduğunu bulmaya çalıştım.Tabi ki bunun için çok iyi gözlem yapmanız gerekir.Su değerlerinizi test kitleriyle ölçüp,hangi besinin fazla yada eksik olduğunu bulmanız gerekebilir.
Ancak çoğu hobicide test kitleri olmadığı için gözlemle sorunun nedenini bulmanız gerekecektir.Ben de test kiti olmadan yosun sorunundan kurtuldum.Burada size,yosun kaplayan tankımda ki mücadelemi ve tecrübelerimi anlatıcağım.Umarım yararlı olur.

Yukarıda da belirttiğim gibi ilk önce çok iyi gözlem yapmamız lazım..Daha sonra tankımızda ki yosunun çeşidini teşhis etmemiz gerekir.Çoğu yosunun temeli aynı nedene bağlıdır.Bu nedenlerin başında amonyak ve nitrit fazlalığı gelir.

Özellikle su değişimi uzun süre yapılmayan akvaryumlarda fosfor artar.Yenmeyen yemler alglerin çoğalmasına neden olur.Diğer temel nedenlerden biride,bitkilerin sağlıksız olması ve akvaryum kurulumunun aceleye getirilmesidir.
Sağlıklı bitkiler sudaki besinleri bir an önce tüketir ve gelişimine katkı sağlarlar.Ancak sağlıksız bitkiler de sudaki besini hemen sindiremezler ve sindirilemeyen besinleri alg dediğimiz bitkiler tüketir.Bu da yosun(alg) sorununa davetiye çıkartır.

Genelde herkezin düştüğü hatalardan biri de akvaryum kurulumunu aceleye getirmektir.Özellikle bitkili akvaryum kurarken çok dikkat etmeliyiz.Canlılar genelde tank düzene girdikten sonra eklenmelidir.Bu da yaklaşık 3 ay hatta daha fazla sürer.Benimde yaptığım ilk hatalardan birisidir.Bu yaptığım yanlışın bedelini hala çekmekteyim.Çünkü akvaryum oturmadan,tankın heryerine bitki doldurdum.Bir sürü balık ekledim.Işıkların hepsini bir anda yaktım.Doğal olarak daha oturmamış akvaryum,bu canlı yükünü kaldıramadı ve yosun patlaması oldu.Çoğu insanda bu hataya düşmüştür.
Bundan sonra yapıcaklarımıza geçmeden önce size ilk tavsiyem,sorunu çözmek için yosuna değil bitkiye odaklanmalısınız.Önemli olan yosunu o an yok etmek değil,kökünden çözmektir.

Artık yapılacaklara geçecek olursak;

-Öncelikle aydınlatma saatlerinizi düzene sokun.Elektrikçilerde satılan zaman ayarlı prizlerden alarak,aydınlatma sürenizi belirli periyotlara göre ayarlayın.Yosun kaplamış bir tankta en fazla 6 saat aydınlatma yetecektir.
Bunun için 3 saat açık 3 saat kapalı 3 saat açık şeklinde aydınlatmanızı ayarlayın.Aydınlatmanızın wattını düşürün.Ama tamamen kapatmayın.Yukarıda da belirttiğim gibi karartma yosunu çözebilir ancak bitkilerinizinde formunu düşürürsünüz.Önce bitki sağlığına odaklanın...

-Balıklarınıza verdiğiniz yem miktarlarını azaltın.Yemde bulunan fosfat alglerin gelişmesinin önemli nedenlerinden biridir.5 dakika içinde tüketilecek kadar yem verin.

-Su değişimlerini sıklaştırın.2 günde 1 azar azar su değişimi yapın.Burada ki amaç akvaryumda ki nitratın bir kısmını çıkartarak taze su ile değiştirilmesidir.Su değişimi yapılmayan tanklarda alg için besin değeri taşıyan mikroorganizmaların yoğun olarak bulunmasıdır.

-Bitkilerinizin bakımını ihmal etmeyin.Çürüyen bitkileri temizleyin.Bitki üzerinde oluşan yosunların mekanik temizliğini yapın.Böylece tanktaki yosun yoğunluğunu azaltıp,bitkilerin daha kolay besinleri almasını sağlayabilirsiniz.

-Gübrelemeyi azaltın.Kullanıyorsanız,demir gübresini tamamen kesin.Özellikle saç yosununu demir tetikler.Sıvı gübreyi tamamen kesmeyin.Çünkü gübreye alışan bitkilerden gübreti keserseniz,bitki çürümeye başlar ve alg sorunu tekrar baş gösterir.Benim uyguladığım yöntem;pazartesi-çarşamba-cuma olmak üzere haftada 3 kere
en fazla 5 damla şeklinde sıvı gübre vermek oldu.

-Co2 miktarını arttırın.

-Yosun yiyen balıklar ekleyin.Özellikle sae,cae,oto,nerite,cüce vatoz ve amono karidesi yosun yicilikte çok başarılıdırlar.Ancak bu canlıları yeme çok alıştırmayın.Eğer yeme alışırlarsa yosun yemeyi bırakıp,hazır yeme saldıracaklardır.
-Hızlı büyüyen bitkiler ekin.Tilki kuyruk,eleoda vb.

Yukarıda yazdıklarımı uyguladıktan sonra yosunun bir süre sonra azaldığını fark ediceksiniz.Dediğim gibi bunu gözlemlemeniz gerekmekte.Bitkileriniz sağlığına kavuştuktan sonra,yosunlarınızdan önce besini tüketicek ve alglerin besin alamayarak yavaş yavaş yok olmasını sağlıyacaktır.
Gözlemlerinize göre yosun kaybolmaya başladıktan sonra,yavaş yavaş ışık süresini arttırın.4-3-4 ve en son olarakta 5-3-5 şekline kadar çıkartın.Wattınızı yükseltin.Sıvı gübrenizi ışık ve co2 ile orantılı olarak arttırın.Tabi bunları yapmak için acele etmeyin.Bu 2 3 ay gibi bir süreyi bile bulabilir.
Özellikle bu süre içinde tankınızda canlı bulundurmamaya çalışın(yosun yiyiciler hariç)
Excel,oksijenli su gibi tedavilerden uzak durun.Bu gibi tedaviler her nekadar işe yarasada,kesinlikle kısa vadelidir.Bir süre sonra tekrardan yosunun çıktığını göreceksiniz.Oksijenli su uygulamasıda,yosunla beraber bitkiyide yakabiliyor.

Tekrar söylüyorum,önce bitkinin sağlıklı büyümesine odaklanmalıyız.Sağlıklı bitkilerin olduğu yerde yosun uzun süre kalamaz.

Sağlıklı Hobiler İyi Bayramlar Dilerim

Burak ERDOĞAN ...

Konunun Devamını Okumak İçin Kayıt Olunuz. Kayıt Olmak İçin Bu Yazıya Tıklayıp İşlemleri Tamamlayınız

09-11-2011 01:01:39
kullanıcının tüm mesajlarını bul Beğen Alıntı ile Cevapla unknown unknown
MUTLUALYA Çevrimdışı
Deneyimli Üye
***
Deneyimli Üye


Geribildirim Puanı: (0)


Profil Bilgileri
İsim:

Yaş: 13 Yaş Altı

Yer: Manisa

Rep Puanı: 2

Yorum Sayısı: 720
Akvaryum Bilgileri
Tür:

Koloni:

Akvaryum:

Filitrasyon:Teşekkürler: 0
61 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.
Yorum: #2
RE: Yosun İle Mücadele

Sabır her türlü zorluğun güzelliğe dönüşmesine vesiledir.BlushBlush
09-11-2011 01:23:32
kullanıcının tüm mesajlarını bul Beğen Alıntı ile Cevapla unknown unknown
06cengiz Çevrimdışı
Administrator
********
Administrators


Geribildirim Puanı: (2)


Profil Bilgileri
İsim: Hacı CENGİZ

Yaş: 38

Yer: Ankara

Rep Puanı: 52

Yorum Sayısı: 2,317
Akvaryum Bilgileri
Tür: Tropheus, vatoz

Koloni: 2 e 12 d

Akvaryum: 125x55x50 55

Filitrasyon: ada dış filitreTeşekkürler: 83
222 Mesajına, 164 Teşekkür edildi.
Yorum: #3
RE: Yosun İle Mücadele

Hacı CENGİZ Tropheus ve L serisi vatos Üretim - Ankara
05053999193
09-11-2011 14:33:29
kullanıcının web sitesini ziyaret et kullanıcının tüm mesajlarını bul Beğen Alıntı ile Cevapla unknown unknown
seboamir Çevrimdışı
Moderator
******
Moderators


Geribildirim Puanı: (0)


Profil Bilgileri
İsim: sebahattin kurtuldu

Yaş: 37

Yer: Kocaeli

Rep Puanı: 3

Yorum Sayısı: 1,010
Akvaryum Bilgileri
Tür:

Koloni: yunus kolonisi

Akvaryum:

Filitrasyon:Teşekkürler: 0
57 Mesajına, 23 Teşekkür edildi.
Yorum: #4
RE: Yosun İle Mücadele
09-11-2011 16:26:00
kullanıcının tüm mesajlarını bul Beğen Alıntı ile Cevapla unknown unknown
Anahtar Kelimeler

Yosun İle Mücadele indir, Yosun İle Mücadele Videosu, Yosun İle Mücadele online izle, Yosun İle Mücadele Bedava indir, Yosun İle Mücadele izle, Yosun İle Mücadele Hakkında, Yosun İle Mücadele nedir, Yosun İle Mücadele bilgileri, Yosun İle Mücadele anlatım, Yosun İle Mücadele bul, Yosun İle Mücadele Free indir, Yosun İle Mücadele oyunu, Yosun İle Mücadele download


AraçlarGizlilik Politikası!